BBL Tedavisi

Yüzümüz insanların bizimle ilgili ilk izlenimlerini oluştururken faydalandıkları birincil kaynaktır. İfademiz, yüzümüzün şekli ve mimiklerimiz karakterimiz hakkında ipuçları içerir. Ancak maalesef yüz ve boyun bölgesi aynı zamanda insanın yaşını da ele verir. Yıllarca korumasız olarak güneşe maruz kalmış, ağır kimyasal içeren kozmetik ürünlerle yıpratılmış bir yüzde yaşlanma etkileri de devreye girdiğinde donuk, cansız ve kırış kırış bir görüntü meydana gelebilir. Yazımızda ayrıntılarıyla ele alacağımız BBL tedavisi (Geniş Bantlı Işık tedavisi) tam da bu gibi etkilerin başta yüz olmak üzere cildin pek çok bölgesinde meydana getirdiği hasarlı görünümün giderilmesi ve yaşlanma etkilerinin görünürlüğünün büyük ölçüde azaltılması amacıyla geliştirilmiştir.

BBL nedir?

Yoğun Darbeli Işık Terapisi olarak da bilinen BBL Forever Young teknolojisi cildi daha sıkı, renk tonu ve doku açısından daha dengeli ve daha genç bir görünüme kavuşturmak için günümüzde ameliyatsız kozmetik uygulamalarında kullanılan en ileri teknolojiden faydalanır. Cildin herhangi bir yerinde kesikler açılmasını hiçbir şekilde içermeyen uygulanışı ve son derece kısa ve sancısın iyileşme süreciyle; bir ameliyat olmadığı uluslar arası sağlık kuruluşları tarafından onaylanmış olan BBL tedavisi 2017 yılında da güneş hasarının giderilmesi, cildin yaşlanmaya karşı korunması ve yenilenmesi amacıyla tercih edilebilecek en etkili, garantili ve kolay yöntemlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

BBL teknolojisi ile tedavisi gerçekleştirilen sorunlar nelerdir?

– Yaşlılık Lekeleri

– Yüzdeki kırmızı lekeler (telenjiektazi)

– Gül Hastalığı (Rosacea)

– Renk tonu dengesizlikleri

– Kızarıklıklar

– Çiller ve kahverengi lekeler

– Doğum lekeleri

– Görünür hale gelen kan damarları (hemanjiyomlar)

– Yanık izleri

– Sert, koyu renkli istenmeyen tüyler

– Akneler

– Dengesiz cilt dokusu

– Cilt sertliği

BBL nasıl çalışır?

BBL cihazı tarafından sağlanan düşük dereceli ısı enerjisi cildin üst katmanlarını hafifçe ısıtır. Hedeflenen bölgeler tarafından emilen bu ısı cilt hücrelerinin yeniden ve daha yüksek miktarda kolajen (cildin kendi kendini doğal biçimde yenilemesine yarayan, yaş ilerledikçe üretimi azalan faydalı bir protein) üretimi yapmasını sağlar. 2017 BBL tedavisi kapsamında uygulanan bu işlem cildin doğal renginin tekrar dengeli bir biçimde dağılmasını, cildin orijinal güzelliğine tekrar kavuşarak daha genç, sıkı ve canlı görünmesini sağlar. Bunun yanında cihazdan verilen ısının yaydığı fototermal enerji ciltte kızarıklığa neden olan melanin maddesinin fazlalık kısmını ve pigment kaynaklı problemlere yol açabilen ince yapılı zarları ortadan kaldırır.

Günümüzde BBL terapisi için kullanılan cihazlar; yüksek yoğunluktaki ısı enerjisinin kişiye acı, batma, yanma ya da başka herhangi bir rahatsızlık hissi vermemesi için son teknoloji ürünü soğutucu sistemlerle donatılmışlardır. Ağda işlemi sırasında ya da vücuda dövme yapılırken kullanılabilen analjezik (ağrı kesici – uyuşturucu özellikli) kremler özellikle aşırı hassas bir cilt yapısı olan kişilerde BBL tedavisi uygulanırken çok nadir olarak tercih edilebilirler, ancak genel anlamda BBL’in bunların kullanımını gerekli kılacak bir acıya sebep olması gibi bir durum söz konusu değildir. Yine de özel bir durumunuz olduğunu düşünüyor ya da bu tarz kremlerin psikolojik olarak rahatlamanıza yardımcı olacağını düşünüyorsanız konuyu doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Doktorunuz aksi yönde fikir belirttiği halde ya da doktorunuza hiç danışmadan bu ürünleri kullanmanız tavsiye edilmez.

BBL ile vücudun hangi bölgelerinde uygulanabilir?

BroadBand Light terapisi tedavi amacıyla cildin her bölgesinde rahatlıkla kullanılabilir. Güneş ışığına doğrudan maruz kalan yüz, boyun, el, omuz bölgeleri ve dekolte bölgesi tedaviye en sık konu olan bölgelerdendir.

BBL tedavisi sırasında nasıl hissederim?

BBL uygulaması acısız, nazik ve güvenlidir. Her kişinin acı eşiği birbirinden farklı olmakla birlikte yapılan işlemlerin %99’unda herhangi bir anestezik uygulamaya gerek görülmemektedir. Eğer uygulama sırasında sizi rahatsız eden bir durum yaşarsanız tedaviye ara verilmesinde bir sakınca olmadığından doktorunuzdan size topikal anestezik bir krem uygulamasını rahatlıkla rica edebilirsiniz.

Tedavi sırasında gözlerinizin korunması için lazer ışınlarına karşı koruyucu özelliği olan gözlükler takmanız istenir. Uygulama sırasında cihazdan yayılan sıcaklık tedavi edilen bölgeler tarafından emilirken cildinize bir parça bant yapıştırılmış ve hafifçe çekilmiş gibi, ya da halk arasında sinek ısırığı olarak adlandırılan biçimde bir his yaşayabilirsiniz. Bu his yalnızca cildinizin verilen ısı enerjisini bünyesine kabul ettiğinin bir işaretidir ve acı ya da ağrıya neden olmaz. Uygulama yapılacak bölgelerin sayısına, genişliğine ve amaçlanan iyileşme düzeyine göre bir BBL seansı 30 dakika ila 1 saat kadar sürebilmektedir.

BBL terapisine nasıl hazırlanmalıyım?

BBL tedavisi 2017 yılında da en çok tercih edilen cilt gençleştirme uygulamalarından biri olacağından, teknolojinin popülaritesinden faydalanmaya çalışacak deneyimsiz ve yetkin olmayan kişi ve kurumların türemesi de mümkündür. Eğer tedavi için alanında yetkin bir doktora başvurursanız ilk görüşmede cilt tipinize ve ihtiyaçlarınıza göre seanslara nasıl hazırlanmanız gerektiği doktorunuz tarafından size ayrıntılı olarak açıklanacaktır. Genel olarak seanslar öncesinde güneşe korunmasız biçimde maruz kalmaktan, bronzlaşma amacıyla güneş altında yatmaktan, solaryum ve benzeri işlemlerden ve cildi ışığa karşı hassas hale getiren kimi ilaçların kullanımından kaçınılması tavsiye edilir.

BBL Forever Young kaç seansta tamamlanır?

Tedavi süresi kişiden kişiye değişmekte olduğundan doktorunuz sorunlarınızın boyutuna ve arzu ettiğiniz iyileşme düzeyine bağlı olarak size özel bir seans planı hazırlayacaktır. Eğer arzu edilen kimi iyileştirmeler BBL tedavisi sınırlarını aşıyorsa yine doktorunuz sizi yöntemle kombine olarak kullanabileceğiniz diğer uygulamalar, bunların size sağlayacağı katkılar ve sahip olduğunuz seçenekler konusunda bilgilendirecektir.

BBL’in iyileşme süresi ne kadardır? Tedavi sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Son derece hafif ve acısız bir işlem olan BBL tedavisi 2017 yılının şartlarında sağlanabilecek en yüksek teknolojiden faydalanmaktadır ve bu nedenle herhangi bir iyileşme ya da dinlenme süresi söz konusu değildir. Seansınız bittikten hemen sonra günlük hayatınıza geri dönebilir, makyaj yapabilir, doktorunuz tarafından sakıncalı görülmeyen kozmetik ürünleri güvenle kullanabilirsiniz. Ancak bu noktada doktorunuzun size önerebileceği kimi koruyucu ürünleri gereken süre boyunca ve gereken miktarlarda kullanmaya özen göstermeniz gerekir. BBL sonrası cildiniz özellikle ultraviyole ışınlara karşı hassas olacağından önerilen ürünler genellikle yüksek güneş koruma faktörü içeren medikal kremler olmaktadır. Bunun yanında tedavi bitiminden sonra uzun süre direkt güneş ışığının altında kalmanız doktorunuz tarafından bir süreliğine yasaklanabilir.

BBL tedavisi etkisini ne zaman gösterir?

BBL seansınız bittikten hemen sonra uygulama yapılan bölgede hafif bir güneş yanığını andıran bir kızarıklıkla karşılaşabilirsiniz. Düşük dereceli olan ve rahatsız edici bir görüntüye sahip olmayan bu kızarıklık genelde seanstan sonraki birkaç saat içinde, nadir durumlarda ise maksimum 2 gün içinde tamamen ortadan kalkmaktadır. İlk seanstan yalnızca birkaç gün sonra uygulama yapılan bölge ya da bölgelerde cildinizin daha sağlıklı görünmeye başladığını fark edebilirsiniz. Yaşlanma ve güneş lekeleri, kahverengi noktalar, çiller ve kan damarlarının görünümü bir ila iki hafta içerisinde gözle görülür biçimde hafiflemeye başlayacaktır.

 

BBL Tedavisi 2017 yılı gelişmeleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Detaylı bilgi ve fiyat bilgisi için Dr. Yasemin Hızarcı Kliniğini Arayabilirsiniz.