Ozon tedavisi Dr. Yasemin Hızarcı tarafından yapılmaktadır. Ozon tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizi arayın.

Ozon tedavisi hakkında gerekli bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

OZON NEDİR?

Ozon, oksijenin kimyasal bir akrabasıdır. Atmosferde yüksek enerjiye sahip güneş ışınlarının normal oksijen molekülüne (O2) çarpmasıyla ortaya çıkan (O) diğer oksijen molekülleriyle (O2) birleşmesi sonucu oluşur.

O3, Oksijenin yüksek enerji taşıyan bir şeklidir. Çok yüksek oksidasyon yapma ve dezenfekte etme özelliği vardır. Bu sebeple şebeke sularının dezenfeksiyonunda, tekstilde ve endüstride kullanılmaktadır.

Uzaydan ve özellikle güneşten gelen zararlı ışınları emerek , yeryüzüne inmelerine engel olan, canlıların yaşaması için şemsiye görevi yapan ozona, eski tarihlerde”Tanrı’nın nefesi” adı verilirdi. İnsanoğlu ozonu atmosferde yoğunluğu azalmış “Ozon Deliği” ile tanırken, onun tedavi edici muhteşem özelliğinden habersiz kalmıştır.

Alman Kimyacı Christian Fredrich Schönbein tarafından 1840’da keşfedilmiştir. Fakat bugünkü tedavi şekli olan medikal tedavileri 1960’larda başlamıştır.


OZONUN KULLANILDIĞI ALANLAR

1.) MEDİKAL OZON, hastalıkların tedavisinde, tıbbi sterilizasyon ve dezenfeksiyonda, antiaging ve kozmetik uygulamalarda

2.) Havanın, kötü kokuların, atıkların temizlenmesinde ve dezenfeksiyonunda

3.) Su temizliğinde (içme suyu, havuz, kaplıca dezenfeksiyonunda

4.) Gıda endüstrisinde, sterilizasyonda, soğuk hava depolarında

5.) Cam şişe temizliğinde ve renk giderilmesinde

6.) Tarımda verimliliğin arttırılmasında (suni gübre ve ilaçlama yerine)

7.) Veterinerlik ve hayvancılıkta,, tedavi veriminin arttırılmasında

8.) Toksinlerin giderilmesinde=kimyasal ve petrol ürünlerinin zehirsizleştirilmesinde

9.) Tekstil sektöründe (boya ve kumaş canlılığının arttırılması, renk giderilmesi, kot beyazlatma vb.) uygulanmaktadır.

MEDİKAL OZONUN ETKİLERİ:

1) DOKU VE HÜCRE OKSİJENLENMESİNİ ARTTIRIR

Alyuvarların (kırmızı kan hücrelerinin) elastikiyetlerini arttırarak kılcal damarlardan geçişini kolaylaştırır ve hızlandırır.

Kanın kıvamını azaltır. Akışkanlığını arttırır. Damar duvarlarındaki plakların yumuşamasını ve küçük olan kan damarlarındaki tıkanıklığın çözülmesini sağlar.

Damar duvarına olan etkisiyle tansiyonun normalleşmesini sağlar.

Kanın dokulara oksijen bırakma yeteneğini arttırır.

2) BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ UYARARAK GÜÇLENDİRİR (DÜZENLEYİCİ ETKİ)

Beyaz kan hücrelerinin (lökositlerin) fonksiyonlarını düzenler. Enfeksiyon ve kansere karşı direnci arttırır.

Bağışıklık sistemini düzenleyici özelliği ile bağışıklık sisteminin sapmasından kaynaklanan hastalıkların tedavisinde de iyileştiricidir. (Alerji, astım, MS vb.)

3) DEZENFEKTAN VE ANTİMİKROBİK ÖZELLİĞİ

Bu özelliği ile bakteri, virüs ve mantarları öldürür. Klor’dan 3125 kat daha güçlü doğal ve atık bırakmayan bir dezenfektandır.

4) HIZLA BÜYÜYEN KANSER HÜCRELERİNİN ÇOĞALMASINI VE YAYILMASINI ENGELLEYİCİ ETKİSİ

Kanser hücresinde oluşturduğu etki ile tümörün hücre zarını parçalar. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirici ve düzenleyici etkisi ile de tümörün yayılmasına mani olur.

5) KEMORADYO DUYARLAŞTIRICI ETKİSİ

Kemo ve Radyoterapi gibi klasik kanser tedavilerinin etkisini, dokularda oksijen miktarını arttırarak güçlendirir. Kemo ve Radyoterapi yan etkilerini asgariye indirir.

6) HÜCRE İÇİ METABOLİZMAYI HIZLANDIRICI ETKİSİ

Bu etkisiyle hücre fonksiyonları için gerekli enerji (ATP) üretimini arttırır ve kişi kendini daha enerjik ve canlı hisseder.

7) KARACİĞER HÜCRELERİNİ AKTİVE EDİCİ ETKİSİ

Bu etkisini, böbrek süzme fonksiyonunu arttırıcı etkisi ve cildin detoks etkisini arttırarak gösterir. Vücudumuzdaki kimyasal maddelerin (kronik kurşun, cıva gibi ağır metaller, insektisitler (böcek öldürücü ilaçlar), ilaç atıkları, tarım ilaçları kalıntıları) atılımını hızlandırarak DETOKSİFİKASYONU arttırır.

8) VÜCUDUMUZDAKİ DOĞAL AĞRI KESİCİLERİN AÇIĞA ÇIKMASINI ARTTIRICI ETKİSİ

Bu etkisiyle ağrı kesici özelliği gösterir.

OZON TERAPİNİN KULLANILDIĞI HASTALIKLAR

Yara ve yanık tedavisinde ozonun dezenfeksiyon özelliğinden, dolaşım düzenleyici, kılcal damarları geliştirici, kanın kıvamını azaltıcı, doku oksijenlenmesini arttırıcı, iyileşmeyi hızlandırıcı etkisinden yararlanırız

Diabetik yara

Enfekte olmuş, iyileşmeyen yaralar

Uzun süre yatmaya bağlı ortaya çıkan bası yaraları (decubitüs ülserleri)

KANSERDE

Ünlü bilim adamı Dr.Otto Walburg, kendisine NOBEL ÖDÜLÜ kazandıran çalışmalarında;

Kanserin temel nedeninin oksijensiz yaşam olduğunu

Vücuttaki onkojenler (tümör yapan genler) , stres, kirlilik, radyasyon yanında oksijensizlik gibi faktörlerle uyarılarak kanserin başlayabildiğini,

Oksijen eksikliğinin kanserin yayılmasını kolaylaştırdığını, kanser hücrelerinin oksijenden zengin ortamda varlıklarını sürdüremediklerini, yeterli oksijen sağlandığında tümör dokusunun beslenmesinin bozulduğunu ve tümör hücrelerinin öldüğünü,

Ozonun hem direk tümör hücrelerini öldürücü (oksidasyon – yakıcı etkisi), hem de bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi olduğunu saptamıştır.

DOLAŞIM BOZUKLUĞU VE DAMAR TIKANIKLIKLARINDA

Ozon tedavisinin son 40 yıldır en çok kullanıldığı alanlardan biridir.

Damar sertliğine neden olan damar cidarlarındaki yağ ve kalsiyum plaklarını eritilmesini sağlayarak bu etkisini gösteri.

ENFEKSİYON HASTALIKLARINDA VE VİRÜSLERDE

Ozon terapisi tüm Hepatit’ler bilhassa Hepatit C’de, hem anti mikrobik hem de direk Hepatit virüsünün dış hücre çeperini tahrip ederek, ayrıca bağışıklık sistemini uyararak ve INTERFERON salgılanmasını arttırarak ALTIN STANDARTTA bir tedavi olanağı sağlar.

AIDS, ZONA, KUŞ GRİBİ, SARS, DOMUZ GRİBİ gibi viral hastalıklarda , virüsün yok edilmesinde ozon bağışıklık sistemini güçlendirir ayrıca virüse direk teması ile etkili olur.

Kızamık sonrası görülen SSPE,

Beynin tüm virüs enfeksiyonlarında (Ensefalit vb.), grip, sık geçirilen ÜYSE ve bronşit gibi akciğerin virütik hastalıklarında da kullanılır ve etkilidir.

KARACİĞER HASTALIKLARINDA

Karaciğer hücrelerinin yenilenmesini sağladığından, karaciğer yetersizliği ve sirozda destekleyici olarak kullanılır

İlaç ve kimyasalların karaciğer üzerindeki tahribatının en az seviyede olmasını sağlar.

MİDE VE BAĞIRSAK HASTALIKLARINDA

Gastrit ve ülser tedavisinde

İltihaplı bağırsak hastalıklarında (kolit, chron, proktid, spastik kolon vb.)

BÖBREK VE ÜROLOJİK HASTALIKLARDA

Tüm böbrek, mesane, idrar yolları, prostat iltihaplarında

Diyalize giren hastalarda

Cinsel fonksiyonların düzeltilmesinde

NÖROLOJİK HASTALIKLARDA

Ozon tedavisi sinir sistemi hastalıklarında beyin oksijenlenmesini arttırarak, damar düzenleyici olarak kullanılmaktadır
Migren

Multipl Skleroz

Parkinson

Polinöropati, myotoni, muskular distrofi, ALS gibi kas-sinir hastalıklarında

Spastik çocuklarda, serebral palsi, SSPE gibi beyin ensefalitlerinde

Beyin kanaması-vertebrobaziler yetmezlik (vertigo) gibi beyin kanlanması ve oksijenlenmesinin azaldığı durumlarda, baş dönmesi ve yürüme güçlüğünde olumlu etkileri vardır.

KAS – SİNİR – KEMİK VE ROMATİZMAL HASTALIKLARDA

Kas hastalıklarında ve travmalarda (kaza veya spor yaralanmalarında) iyileşmeyi hızlandırır, dolaşımı düzenleri, sinir tahribatlarının önlenmesi ve tamirin kolaylaşmasını sağlar. Kasların daha güçlü hale gelmesini sağladığından kronik kas ve sinir hastalıklarında da kullanılır.

Genel olarak ozon terapinin fizik tedavi ile birlikte tamamlayıcı olarak kullanılması tavsiye edilir

Kemik deformasyonu gelişmemiş eklem kireçlemesi – eklem faresi – gonartrozlar da diğer ozon tedavilerine ilave olarak eklem içine ozon injeksiyonları ile hem eklem içinde hava yastığı oluşturarak, hem de eklem şişkinliğini ve ağrıyı azaltarak, ayrıca kıkırdak dokusunun yeniden tamir edilmesini sağladığı tespit edilmiştir.

Ayrıca ozonun Romatoid Artrid gibi vücut bağışıklık sisteminin sapması sonucu oluşmuş hastalıklarda hem de günümüzde birçok kişide görülen yoğun adale ağrısı, yorgunluk gibi belirtileri olan FİBROMİYALJİ’lerde de etkili olduğu görülmüştür.

DİŞ HEKİMLİĞİNDE

Diş çürüğü tedavisinde yeri vardır (bilhassa yeni başlamış çürükleri önlemede)

SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARINDA

Ayrıca İmmünmodüler (bağışıklık sistemi düzenleyici) ve mikrop öldürücü etkisiyle ASTIM, BRONŞİT, ZATÜRE, TÜBERKÜLOZ gibi hastalıkların tedavisinde ilaçların azaltılmasına, alerji ve astım krizlerinin daha az şiddette ve sıklıkta oluşmasına neden olur.

CİLT VE SAÇ HASTALIKLARINDA

Anti mikrobik etkisiyle virüslerin, bakterilerin ve mantarların sebep olduğu tüm deri enfeksiyonlarında kullanılır.

Egzama, sedef (psönasis) ürtiker gibi kaşıntılı ve alerjik cilt hastalıklarında da kullanılır.

GÖZ HASTALIKLARINDA

Yaşa bağlı dolaşım yetersizliği sonucu gözde, retinada ve görme sinirinde oluşan çeşitli derecelerdeki harabiyetlerin tedavisinde kullanılır. 6 – 8 ay içerisinde görmede iyileşme, tedavinin devam ettirilmesi halinde de görme performansında artış gözlenmiştir.

KALP HASTALIKLARINDA

Kalp hastalıklarının tümünde ozon tedavisi, diğer tedavi yöntemlerini desteklemek amacıyla kullanılır.

Kalp yetmezliklerinde

Kalp kası hastalıklarında

Koroner damar tıkanıklıklarında oksijenlenmeyi arttırarak, damar içi basıncını düşürerek, kan akışkanlığını azaltarak, kalp ritmini düzenleyerek kalbin önündeki yükü azaltır.

KADIN HASTALIKLARINDA

Tedaviye dirençli genital enfeksiyonlarda anti mikrobik özelliği nedeniyle

Sık tekrarlanan düşüklerde, rahim yetmezliğinin önlenmesinde etkilidir

AĞRI TEDAVİSİNDE

Nöron ve kaslarda iyileşmenin yanı sıra, Santral sinir sisteminde analjezik (ağrı kesici) etki yaparak ağrıların azalmasına yol açmaktadır

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEDE

İmmünmodülator (immün-bağışıklık sistemi düzenleyici) olarak düşük ve orta dozlarda verildiğinde organizmanın kendi direncini aktive etmektedir

Mikropların öldürülme mekanizmalarından birisi olarak FAGOSİTOZ olayını hızlandırır

Savunma hücrelerinin (beyaz hücreler) sayısını arttır

Savunma hücreleri tarafından salgılanan İNTERLÖKİN adı verilen savunmayı sağlayan maddenin vücuttaki yapımını arttırır

KRONİK YORGUNLUK VE STRES DURUMLARINDA

Çağımızın hastalığı “kronik yorgunluk” sendromunda da kişiler yorgunluk gerektirecek bir iş yapmadığı halde, sanki tonlarca yük taşımış gibi kendini yorgun hissederler. Ozon,

Stres hormonu olarak adlandırılan ADRENALİN’in vücutta yakılmasını sağlayarak stresin azalmasını

Kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin aktivasyonu ile kendimizi daha enerjik ve iyi hissetmemizi

Soluduğumuz hava ve besinlerdeki aldığımız gıdalardaki, insanı zehirleyen atıkların arındırılmasını

Kaslarda birikerek yorgunluğa yol açan laktik asidin giderilmesini

Hücre ve dokulardaki enerjinin artması sonucu beyin hücre fonksiyonlarının iyileşmesiyle hafızanın güçlenmesini

Oksijen yetmezliği nedeniyle aksayan organ ve hücre çalışmasının yeniden başlamasını sağlar

KOZMETİK AMAÇLI

Ozon tedavisi hücre oksijenlenmesini baz aldığından cilt hücrelerinin oksijenle temizlenmesini sağlar. Ozomezoterapi (direk cilt altına ozon enjeksiyonu), bilhassa selülit ve bölgesel yağların eritilmesinde çok etkilidir. Diğer klasik mezoterapi yöntemlerinden daha başarılı ve kalıcı etkiye sahiptir.

ANTI-AGING ‘DE

Sağlığımızı kaybetmemizin ve yaşlanmamızın en büyük nedenlerinden biri, çoğunlukla hücrelerin işleyişi sırasında ortaya çıkan atık (serbest radikal) maddelerdir. Bunlar vücuttan yeterli sürede atılamadıklarında zararlı maddeye (toksinlere) dönüşürler ve bulundukları dokularla birleşerek onların fonksiyonlarını yerine getiremez hale getirirler. Bu durum 30’lu yaşlarda başlar, 40’lı yaşlarda artarak ilerler ve 50’li yaşlardan itibaren iyice çoğalarak fark edilen bir yaşlanmaya ve pek çok hastalığa sebep olur. İşte Ozon Terapi bunlara yol açan serbest radikalleri ortadan kaldıran antioksidan sistemi aktive ederek bu süreci yavaşlatır.,

ÖĞRENCİLERDE

Uygulanan ozon terapisinin dikkati, konsantrasyonu arttırdığı, belleği güçlendirdiği gözlenmiştir (Vücuttaki oksijenlenmeyi arttırdığından beynin işlevlerini hızlandırmaktadır)

SPORCULARDA

Ozon terapi ile performans maksimum düzeye çıkarılmaktadır (doping etkisi). Özellikle Almanya^da sporcu ve işadamları yoğun bir şekilde ozon terapi almaktadırlar.

BAĞIMLILIK TEDAVİSİ VE SİGARA BIRAKILMASI

Ozon sigara, alkol, uyuşturucu ve diğer bağımlılıklarda klasik tedavilere ilave olarak kullanıldığında, yoksunluk durumlarının daha hızlı ve etkin olarak ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. İştah düzelir, uyku normalleşir, kas ağrıları azalır.

CİNSEL FONKSİYONLARIN DÜZELTİLMESİNDE

Ozon tedavisi alanlarda, kanlanma ve oksijenlenmedeki artışın meydana getirdiği enerji artımı nedeniyle cinsel fonksiyon artışı gözlenmiştir.

OZON TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? / OZON NASIL UYGULANIR

Major Otohemoterapi (Kan Yıkama)

Minör Otohemoterapi (Kas İçine)

Subkutan Ozonterapi (Cilt altına)

Rektal / Vaginal Ozonterapi (Vücut boşluklarına)

Inhalasyon (Solunum)

Intra Artiküler (Eklem İçine)

Torbalama (El ve Ayakların Plastik Torba İçine Alınması)

Ozon Sauna= Transdermal ve ısı arttırılması sonucu cildin nemlenmesi ve gözeneklerinin açılıp ozonun ciltten emilmesi esasına dayanır.

Saç Ozonlanması veya Ozonlanmış Yağ ve Sıvıların Haricen Kullanılması veya Ozonlu Su İçilmesi Yöntemleri

Yukarıdaki yöntemlerin hastaya ve hastalığa bağlı olarak bir veya birkaçı birlikte kullanılabilir. Seans süreleri 3 ile 30dk. Arasında değişir.

 

OZON TERAPİ UYGULAMASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Ozon tedavisi uygulanan 384.000 hastada, 1 milyonda sadece 6 kişide (6/1.000.000) yan etki görülmüştür. Bu yan etkilerin çoğunun ozon tedavisinden değil UYGULAYICI HATASINDAN kaynaklandığı tespit edilmiştir. En yaygın kullanılan ağrı kesici ilaçlar dahi yan etki açısından bu güvenlik sınırlarına ulaşamamıştır.

YANİ DOĞRU YÖNTEM VE AMAÇ BELİRLENDİĞİNDE, OZON TERAPİNİN BİLİNEN HİÇBİR YAN ETKİSİ YOKTUR.
OZON TERAPİ GÜVENİLİR VE DOĞAL BİR TEDAVİ YÖNTEMİDİR.

Fakat,
Alyuvarlarında bir enzim eksikliği (Glukoz 6 Fosfat Dehidrogenaz, FAVİZM) olanlarda,

İleri derece kansızlık, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu olanlarda,

Kronik ve tekrarlayıcı pankreatidlerde,

Hipertiroidi’de,

Aşırı alkol kullananlarda

Yeni gelişmiş kalp krizi veya beyin kanamalarında,

Ozona karşı alerjisi olanlarda,

OZON TEDAVİSİ DİKKATLİ VE KONTROLLÜ BİR ŞEKİLDE YAPILMALIDIR.

 

OZONLA GELEN SAĞLIK

HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE

• Dolaşım Bozukluklarında, bilhassa Arteryel Dolaşım Bozukluklarında (Damar sertliği vb.)

• Yara Tedavisinde (Diyabetik yaralar, uzun süre yatmaya bağlı bası yaraları ve ülserleri)

• Kanser Tedavisinde (Destekleyici ve koruyucu olarak)

• Kemik – Eklem Hastalıklarında (Gonartroz vb.)

• Bel Fıtıklarında

• Nörolojik Hastalıklarda (Alzheimer, Parkinson vb.)

• Solunum Yolu Hastalıklarında (Bronşit, astım vb.)

• Cilt Hastalıklarında (Egzama, akne, sedef vb.)

• Enfeksiyonlarda, bilhassa Viral Enfeksiyonlarda (Hepatit – B, Hepatit – C, HPV, Herpes, Aids, Kuş gribi, Domuz gribi vb.)

• Kas – Sinir, Kemik – Romatizma Hastalıklarında (Fibromiyalji, sporcu yaralanmaları, Romatoid Artrit, huzursuz ayak)

• Göz Rahatsızlıklarında (Senil makula dejeneransı, iskemik optik nörapati, herpetik keratid, uveit vb.)

ESTETİK – KOZMETİK UYGULAMALARDA

• Selülit ve bölgesel incelme,

• Kapiller varis, çatlak ve çeşitli izlerin giderilmesi,

• Saçlı deri uygulamaları,

• Saç dökülmesini durdurmak

• Saç ekimi sonrası saçların daha hızlı çıkmasını sağlamak

KORUYUCU GENEL SAĞLIK ALANINDA

• Detoks, Anti-aging (Ozon sauna)

• Vücut direncini artırma (Kronik yorgunluk)

• Stres etkilerini giderme

• Fiziksel ve ruhsal genel sağlık düzeyini yükseltmek ve korumak amacıyla ozon tedavisi yöntemleri başarı ile uygulanmaktadır.

MEDİKAL ESTETİK UYGULAMALARDA

BÖLGESEL İNCELME VE SIKILAŞMA

– Eximia (Kavitasyon)

– Quantum Caci (Elektroterapi)

– LPG ( Lipomasaj + Lenfdrenaj)

– Ozon Sauna (Detoksifikasyon)

– Pressor (Lenfdrenaj)

BOTOX UYGULAMALARI

DOLGU UYGULAMALARI

PRP TEDAVİSİ (Kendi Kanınla Yenilenme)

KİMYASAL PEELİNG

• MEZOTERAPİ UYGULAMALARI (Yüz-Vücut)

DERMAROLLER TEDAVİSİ

CİLT BAKIMLARI

– Liftozom (Cilt Sıkılaştırma)

– Hydraderm (Yoğun Nem Bakımı)