Dr. Yasemin Hızarcı ile PRP uygulaması hakkında daha fazla bilgi için bizi arayabilirsiniz.

PRP (PLATELET RICH PLASMA)

PRP nedir?

“Platelet rich plasma” platelet (trombosit) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması adı verilen yöntemin kısaltılmış adıdır. Bir kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir işlemden geçirilerek bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki “platelet yönünden zenginleştirilmiş plazmanın” yine aynı kişiye cilt gençleştirme amaçlı enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. Kısaca kendi kanınla yenilenme işlemidir.

PRP Uygulamasında amaç nedir?

Plateletler yani trombosit hücreleri, kanın pıhtılaşmasını sağlayan vücudumuzdaki hasarlı damarları ve diğer dokuları onaran büyüme faktörleri içeren hücrelerdir. Dokularımızda herhangi bir hasar olduğunda plateletler aracılığıyla onarım süreci başlar. PRP uygulamasında, hedef bölgeye kan dolaşımıyla taşınabilenden çok daha fazla sayıda platelet ve içeriğinde bulunan büyüme faktörlerini ulaştırılabilmektedir.

PRP İle Cilt Gençleştirme Nasıl Sağlanır?

Plazma içinde konsantre olarak bulunan plateletler cilde enjekte edildiğinde bunların bünyesinde bulunan büyüme faktörleri, kollajen üretimi ve yeni kılcal damarların oluşmasını uyarmakta ve cildin kendini hızla yenilemesini sağlamaktadır.

PRP İle Cilt Yenileme Nasıl Uygulanır?

Platelet açısından zengin plazma elde etmek amacıyla özel tüpler ve santrifüj kullanılır. Plateletlerin yaklaşık % 95’si ayrışır ve plazma içinde normalin 6 – 8 katı daha fazla konsantrasyona sahip olur.

PRP prosedürü hastadan kan alınması ile başlar. Özel bir tüp ve santrifuj yardımıyla beyaz kan hücreleri içeren platelet açısından zengin plasma hazırlanır. Son olarak platelet açısından zengin beyaz kan hücreleri içeren plazma (PRP) tedavi bölgesinde cilde enjekte edilir. Enjeksiyon bölgelerinde plateletler ve beyaz kan hücreleri sinerjik bir etki ile yoğun şekilde büyüme faktörlerinin serbest kalmasını sağlar. Büyüme faktörleri kolajen ve hyaluronik asit üretimini arttırarak yaraların iyileşmesi, kırışıklık ve akne izleri gibi cilt problemlerinin önemli ölçüde giderilmesini, cildin yenilenmesini sağlar.

PRP dolgu enjeksiyonu veya mezoterapi şeklinde uygulanır.

PRP İle Cilt Yenileme Hangi Durumlarda Etkilidir?

Estetik amaçlı uygulamalarda yüz, boyun, dekolte, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölgelerine uygulanabilir.

Lazer-peeling gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak

Deride yllarca ultraviole ışınlarına maruz kalmanın sonucunda oluşan kırışıkların düzelmesi, çöküntülerin giderilmesi, esneklik ve parlaklığın kazandırılmasını sağlamak

İyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak

Saç dökülmesi tedavisi nde tek başına veya diğer tedavilere yardımcı olarak kullanılabilir.

PRP ‘nin Etkisi Ne Zaman Görülür?

Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı bir parlaklık ortaya çıkar. Ayda bir olmak üzere 3 veya 4 uygulamadan sonra kalıcı bir belirgin etki görülür.Uygulanan kür sonucunda yılda bir tekrarlanması önerilir.