BOTOKSbotoks

Clostiridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Sinir uçlarından iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyerek kasın çalışmasını durdurur.

Tıpta birçok alanda kullanılmaktadır. Genellikle yüz mimik kaslarının hareketleriyle ortaya çıkan çizgileri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi en aza indirmek için kullanılır.

Yüzde en çok ortaya çıkan dinamik çizgilenmeler alın, kaş arası, göz çevresi, ağız çevresidir. Bu mimik kaslarına uygulanan botox sonrası, kasların hareketlerinin azaltılması, üzerindeki derinin kas hareketiyle katlanması sonucu oluşan çizgilenmeyi azaltır. Böylelikle yaşlı yüz ifadesinde belirgin bir düzelme olur.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) de ise botox terbezlerinin yoğun olduğu koltuk altı, el-ayak tabanı uygulamalarıyla terbezi-sinir uçları arasındaki iletimi durdurarak aşırı terlemeyi azaltmaktadır.

Botox, uygulama bölgesine uygulanmadan 15-20dk önce sürülen lokal anestetik kremler sayesinde çok az ağrı hissedilerek yapılan bir işlemdir. Uygulama yerinde hafif bir kızarıklık, şişlik bazen de morarma (ekimoz) sonucu göz kapağı düşüklüğü oluşabilmektedir. Tecrübeli bir uygulayıcı elinde yapıldığında ciddi bir yan etkisi yoktur.

Etkisi 3-7 günde başlamakta 15 günde tam olarak oturmakta yaklaşık 4-6 ay sürmektedir. Tekrarlayan uygulamalarda süre uzamaktadır.

 

DOLGU UYGULAMALARIdolgu

Dolgular kırışıklıkları gidermek ve cilde hacim vermek için yapılan uygulamalardır. Ençok kaşlar arası çizgiler, göz çevresi, alın, dudak çevresi ve dudak içi uygulamaları başarılı sonuçlar vermektedir.

Daha çok tercih edilen geçici etkileri olan Hyaluronik acid preparatlarıdır. Bunlar allerjil reaksiyon oluşturmamaktadır. Öncesinde test yapılmaz. Hyaluronik acid tüm canlılarda bulunan bir polisakkarittir. Derinin dermis tabakasında dokuyu destekleyen kollagen liflerle beraber su tutar, dokuya hacim kazandırır. Hayvansal madde ve toksin içermediğinden diğer canlılardan hastalık kapma riski yoktur.

Yaşlanmayla beraber ciltteki Hyaluronik acid azalır, dokuda boşalmalar meydana gelir, yerine konan bu madde ile cilt eski dolgun görüntüsüne kavuşur. Etki süresi kişinin cilt yapısı, yaşı gibi nedenlere bağlı olarak değişmekle birlikte genellikle 6-8 aydır.

Uygulama öncesi lokal anestezik krem ile uyuşturulur. İnce uçlu bir iğneyle dermise girilir. Çok acı verici bir işlem değildir. Injeksiyon yerinde hafif kızarıklık ve şişlik olabilir. Birkaç saat ile birkaç günde kaybolur. Nadiren haftalar süren kızarıklık ve şişlik olabilir.

 

MEZOTERAPİ

Etkinliği bütün Dünya’da kanıtlanmış geleneksel bir tedavi yöntemi olup bir orta deri tedavisidir.

Küçük miktarlarda sorunlu bölgeye yapılan mikroenjeksiyonlar sistematik bir etki oluşturmaksızın ilacı hedef organa ulaştırmaktadır.

Çok ince ve kısa iğne uçları ile yapılan uygulama hafif bir ağrıya neden olabilir. Uygulama sonrası hafif kızarıklıklar ve morluklar oluşabilmektedir. O bölgeye 8 saat su değdirilmemesi gerekir. Mezoterapi; Kalp yetersizliği , Böbrek yetersizliği, Diabet Hastalığı olan ve Antikoagülan ilaç kullanan kişilere uygulanmaz.

Mezoterapi;

Yüz mezoterapisi

Saç mezoterapisi

Vücut mezoterapisi olarak uygulanır.

 

Yüz Mezoterapisi (Mezolift)

yuz-mezoterapisi

Burada yaşlanmayla beraber deride oluşan kırışıklıklar, lekelenmeler ve donuk, cansız görüntü hedef alınmaktadır. Bu işlem ile derinin ihtiyacı olan vitaminler, aminoasitler vb. aktif maddeler deriye enjekte edilerek, hücre yenilenmesi ve kollagen sentezi uyarılmaktadır. Canlı, gergin, parlak, kırışıklıkları azalmış bir cilt ortaya çıkar.

 

Saç Mezoterapisi

sac-mezoterapisi

Saç mezoterapisi saç dökülmesini azaltmak ve yeni saç gelişimi sağlamak için yapılır. Saç için gerekli olan maddeler, mineraller, vitaminler saç dibine direk olarak enjekte edilmektedir.

İlk ay haftada bir , 2. ay 15 günde bir olarak 6 seans uygulanır.

 

Vücut Mezoterapisi

vucut-mezoterapisi

Lokal yağlanma ve selülit tedavisinde mezoterapinin seçkin bir yeri vardır. Karın, bel, basen, kol, bacak, diz gibi yağ dokusunun fazla olduğu bölgelerde sıklıkla uygulanır.

2cm aralıklarla, 4-6mm derinlikte enjeksiyonlarla, yağ yakıcı, dolaşım hızlandırıcı, su atıcı, bağ dokusu kuvvetlendirici ilaçlar sorunlu bölgeye verilir.

Seanslar; haftada 1 , en az 8 seans yapılmaktadır. Diyet ve eksersizle desteklenirse çok yüz güldürücü sonuçlar alınabilmektedir.